تبلیغات
۞ بر و بچه های مکانیک83 ۞ - سایه صوت (OMBRE ACOUSTIQUE)
 

به وبلاگ   مکانیک 83   خوش اومدین .          مارو از نظراتتون بی بهره نذارین.           بازم به ما سر بزنین .          با تشکر                           مجید یعقوبی                 مجید کلاهچیان                   حمید چاوشان                    مهرداد برازنده                  علی معاون                 افشین هوشیار


۞ بر و بچه های مکانیک83 ۞


سایه صوت (OMBRE ACOUSTIQUE)
دوشنبه 25 مهر 1384
آیا سایه صوت قابل مشاهده است؟

سایه صوت چه شكلی تشكیل می‌شود ؟

آیا سایه صوت را می‌توان همانند سایه نور تشخیص داد؟

چرا هنگام مكالمه با تلفن هر چند بلند حرف بزنیم باز صدای رسیده به طرف مقابل چندان تغییر نمی‌كند؟

چرا صوت موسیقی كه ما در خارج از تالار می‌شنویم، به اندازه صدای داخل تالار برای ما جذاب نیست؟

بین صوت و نور ظاهرا جزئی اختلاف مشاهده می‌شود كه لازم است راجع به آن توضیح دهیم. می‌دانیم كه صوت و نور هر دو ماهیت موجی دارند و اكثر آنچه را كه در مورد امواج نوری مشاهده می‌كنیم ، در مورد فیزیك امواج صوتی نیز قابل مشاهده است.

علل تشكیل سایه صوت

از جمله چیزهایی كه وجودش در مورد فیزیك امواج نوری بخوبی قابل روئیت و مشاهده است سایه نور است. در صورتی كه در فیزیك امواج صوتی معمولا سایه واضح مشاهده نمی‌شود. علت حقیقی این امر این نیست كه امواج صوتی در برخورد با مانع ، تولید سایه نمی‌كنند. زیرا در عمل مانعی كه ابعادش به اندازه طول موج صوت بزرگ باشد، در دسترس ما نیست.

پراش نور

بزرگی طول موج نور در حدود اعشار میكرونی می‌باشد. بنابرین ، هر گونه مانعی ولو كوچك هم كه باشد ابعادش نسبت به طول موج نور بی‌نهایت بزرگ است. مثلا ابعاد در ، دیوار ، پرده و دسته صندلی ، برگ درختان و غیره هر كدام میلیونها دفعه و بیشتر بزرگتر از طول موج نور می‌باشند و البته وقتی مانع خیلی كوچك و یا باریك شود ، مثلا به كوچكی سوزن و یا به باریكی رشته مویی باشد. دیگر نمی‌تواند برای نور ، سایه خوبی درست كند. و در این حالت پدیده دیفراكسیون حادث می‌گردد و در پشت مانع بطریق خاصی نور مشاهده می‌شود.

دیفراكسیون صوت

طول موج صداهای انسانی در حدود متر است (برای حرف زدن معمولی مردان طول موج از 2.5 -3 متر و برای حرف زدن معمولی زنها طول موج از 1.2 متر تا 1.5 متر تغییر می‌كند) بنابرین مثلا دیواری كه دارای ده متر باشد. نسبت به طول موج چندان بزرگ نیست و نمی‌تواند برای آن حائل خوبی باشد و از این جهت در اثر دیفراكسیون صوت صدای صحبت كننده از پشت آن شنیده می شود.

نمایش سایه صوت

اگر نت صوت خیلی زیر باشد مشاهده سایه آن آسانتر است. و می‌توان در آزمایشگاه با آنها سایه صوت را درست كرد. مثلا ممكن است با سوت گالتن (سوتی است كه طول موج آن در حدود دسیمتر و اعشار آن می‌باشد) با بكار بردن مقوایی به ابعاد متر تا اندازه سایه صوت را قابل مشاهده نمود.

می‌دانیم كه هر نوع صوتی با مشخصات سه گانه خود یعنی شدت ، ارتفاع ، طنین مشخص می‌گردد. و چون هر گونه صدایی مخلوط از صدای اصلی و هارمونیكهای آن و در نتیجه مخلوطی از صداهایی با ارتفاع مختلف می‌باشد. و لذا وقتی مانع در جلو فیزیك امواج صوتی قرار می‌گیرد ممكن است بعضی از آن صداها زیرترند بكلی متوقف گردند و برای آنها تولید سایه شود و یا بطور ناقص به پشت مانع برسند. بنابراین عمل مانع نسبت به صداهای زیر و بم یكسان نمی‌باشد. نتیجه اینكه ممكن است در خلا ، دیوار مشخصات صوتی كه در جلوی آن درست شده است موجود نباشد. و بطور خلاصه صدا در رسیدن به پشت مانع تغییر نماید.
نوشته شده توسط مجید در دوشنبه 25 مهر 1384 و ساعت 06:10 ق.ظ
Desined By Mohamad + Alireza