تبلیغات
۞ بر و بچه های مکانیک83 ۞ - ضرورت انرژی هسته‌ای
 

به وبلاگ   مکانیک 83   خوش اومدین .          مارو از نظراتتون بی بهره نذارین.           بازم به ما سر بزنین .          با تشکر                           مجید یعقوبی                 مجید کلاهچیان                   حمید چاوشان                    مهرداد برازنده                  علی معاون                 افشین هوشیار


۞ بر و بچه های مکانیک83 ۞


ضرورت انرژی هسته‌ای
یکشنبه 30 بهمن 1384
 
كاربرد روز افزون انرژی یكی از مظاهر مهم زندگی جدید است. مقدار انرژی مصرفی در ایلات متحده ، كه یك كشور صنعتی پیشرفته است بین سالهای 1920 تا 1970 با ضریبی حدود 40 افزایش یافته است. این بدان معنی است كه در طول این 50 سال ، مقدار مصرف انرژی تقریبا هر 10 سال دو برابر شده است. با آنكه هنوز زغال سنگ و نفت وجود دارد. آشكار شده است كه حتی با كوشش‌های بیشتر برای استفاده محتاطانه و صرفه جویانه از انرژی ، بازهم منابع انرژی جدیدی لازم است، انرژی حاصل از شكافت هسته (و در دو مدت ، از همجوشی) می تواند این نیاز را مرتفع سازد.

آیا بحران انرژی حل میشود؟

نیاز برای منابع جدید انرژی در بحران انرژی كه ایالات متحده ، كشورهای غربی و ژاپن در سالهای 1974- 1973 با آن مواجه بودند شدیدا احساس میشد. این كمبود ناشی از آن بود كه كشورهای تولید كننده نفت در خاورمیانه حمل نفت به بعضی از كشورهای پیشرفته صنعتی را كاهش دادند. این گونه رویدادها نظرها را بر روشهای دیگر تولید انرژی متمركز كرد. از مصرف زغال سنگ كه آلودگی بیشتری دارد به انرژی خورشیدی ، و به نقش صنعت توان هسته‌ای در اقتصاد ما كشانید.

ارمغان فناوری هسته‌ای

پیشرفت توان هسته‌ای در ایالات متحده از آنچه در پایان جنگ جهانی دوم انتظار می رفت، كندتر بوده است. به دلایل گوناگون ، اداری و فنی عمدتا در ارتباط با جنگ سرد با اتحاد شوروی ، كمیسیون انرژی اتمی آمریكا ( (AAEC) كه امروزه مركز انرژی Department of Energy نامیده میشود. تاكیدی بر پژوهش ، درباره سیستمهای توان الكتریكی هسته‌ای نداشت تا آنكه در 1953 آیزنهاور به این امر اقدام كرد. در طی سالهای 1960 توان الكتریكی هسته‌ای از لحاظ اقتصادی با هیدروالكتریسیته و الكتریسیته حاصل از زغال سنگ و نفت رقابت آمیز شد.

در آغاز سال 1978، 65 راكتور هسته‌ای با ظرفیتی بیش از 47 میلیون كیلووات كه حدود 9% تولید توان كل الكتریكی ملی است در حال كار بود. با حدود 90 راكتور كه در دست ساختمان بود انتظار میرفت كه بخش هسته‌ای محصول الكتریسیته امریكا در 1980 به حدود 17% و در 1985 به حدود 28% برسد. در مابقی جهان ، در آغاز 1978 ، حدود 130 راكتور توان هسته‌ای با ظرفیتی حدود 50 میلیون كیلووات در حال كار بود ، و انتظار میرفت در سال 1995 تعداد آنها به حدود 325 راكتور برسد.

قدرت انرژی هسته‌ای

روش‌های استفاده از انرژی هسته‌ای كاملا تازه تكامل یافته‌اند، اما نخستین نتایج به دست آمده از به كارگیری این روش‌ها مهم‌اند. بدون تردید ، تكامل بیشتر روش‌های تولید و كاربرد انرژی هسته‌ای فرصت‌های بی سابقه جدیدی را در پیش روی دانش ، فن و صنعت فراهم خواهد آورد. تجسم میزان كامل این فرصت‌ها در مرحله نوین دشوار است.

آزادی انرژی هسته‌ای قدرت بیكرانی را در اختیار انسان گذاشته است مشروط بر این كه این انرژی در راه هدف‌های صلح آمیز به كار گرفته شود. باید این را نیز به خاطر داشت كه طراحی راكتور‌های هسته‌ای یكی از نتایج بسیار مهم ساختا درونی ماده است. تابش گسیلی از اتم‌ها و هسته‌های اتمی نامرئی و نا محسوس به نتیجه عملی كاملا مرئی ، یعنی آزاد سازی و استفاده از انرژی هسته‌ای نهان در اورانیوم ، منتهی شده است. این نتیجه به یقین اثبات میكند كه نظرات علمی ما درباره اتم‌ها و هسته‌های اتمی درست‌اند، یعنی واقعیت عینی طبیعت را باز تاب میدهند.
نوشته شده توسط مجید در یکشنبه 30 بهمن 1384 و ساعت 02:02 ق.ظ
Desined By Mohamad + Alireza